لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

بارش شهابی جوزایی در اواخر آذر ماه اوج می گیرد

نجوم بازدید 276

بارش شهابی جوزایی در اواخر آذر ماه اوج می گیرد

بارش شهابی جوزایی در اواخر آذر ماه اوج می گیرد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از یاهونیوز، بارش شهابی جوزایی طی هفته‌های آینده در نقاط مختلف جهان اوج می‌گیرد و علاقمندان در صورت حضور در نقاط مناسب و مساعد بودن وضعیت آب و هوا می توانند شاهد حرکت حداکثر 100 شهاب سنگ در ساعت باشند.

یکی دیگر از شرط‌های مشاهده بارش‌های شهابی با کیفیت مناسب درخشان نبودن بیش از حد ماه است که می تواند مانعی بر سر راه تماشای بارش شهابی جوزایی ایجاد کند.

 

بارش شهابی جوزایی که هر سال رخ می‌دهد یکی از بزرگترین بارش‌های شهابی جهان است و امسال نیز از 16 آذر ماه آغاز  خواهد شد و در 23 آذر ماه به اوج خود می رسد. معمولا این بارش در 27 آذر ماه پایان می‌یابد. منشا این بارش‌ها بر خلاف بسیاری دیگر از بارش‌های شهابی سیارک ها و نه ستاره‌های دنباله‌دار است.

به علت قطر زیاد این سیارک‌‌ها معمولا بارش شهابی جوزایی درخشندگی زیادی دارد و سرعت متوسط آن به 35 کیلومتر در ساعت می رسد. سیارک‌های یادشده که در زمان ورود به جو کره زمین گاهی سرعتی تا 215 هزار کیلومتر در ساعت پیدا می‌کنند، دراثر شدت گرمای ایجاد شده از بین می روند.

بخش عمده سیارک‌های منظومه شمسی مابین سیاره‌های مریخ و مشتری در گردش هستند و وزن برخی از آنها به 60 تن هم می‌رسد. سیلیکون، اکسیژن، نیکل و انواع فلزات دیگر از جمله مواد تشکیل دهنده سیارک‌ها محسوب می شود.

انتهای پیام/

 

منبع : www.farsnews.com

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه