لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

ربات "اطلس" دوباره شگفتی آفرید

کامپییوتر و فناوری بازدید 9600

ربات "اطلس" دوباره شگفتی آفرید

ربات

 به نقل از ویرد، برای اولین‌بار است که یک ربات دو پای هوشمند می‌تواند از روی سکو پشتک بزند. این در حالی است که تنها ورزشکاران ورزیده قادر به انجام این حرکات هستند.

موفقیت‌های پی‌درپی شرکت بوستون دینامیک در حوزه ربات‌های دو پا و چهار پا باعث شگفتی فعالان صنایع رباتیک شده است.

به گفته یکی از کارشناسان صاحب‌نام در بخش طراحی ربات، در حالی ربات اطلس به چنین پیشرفتی رسیده که ربات‌های دو پای شرکت‌های دیگر هنوز در راه‌ رفتن صحیح با مشکل مواجه هستند.

مشکل اصلی در طراحی ربات‌های دو پا، حفظ تعادل مانند انسان و بر روی سطح کم است. همین مشکل اساسی باعث شده تا شرکت‌های دیگر تنها بر روی ربات‌های چهار پا و یا چرخدار تمرکز کنند.

سخنگوی شرکت بوستون داینامیک در مورد ویژگی‌های جدید ربات اطلس و علت تمرکز بر روی ربات‌های دو پا گفت: ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه چیز برای انسان‌ها طراحی شده است، بنابراین ممکن است در موقعیت‌هایی مجبور باشیم که به جای انسان از ربات استفاده کنیم.

وی در ادامه افزود: در نظر بگیرید که برای بررسی منطقه آلوده به مواد رادیو اکتیو مجبور باشیم یک ربات را در موقعیت‌های گوناگون مورد استفاده قرار دهیم. موفقیت در این موقعیت‌ها مثل بالا رفتن از نردبان، باز یا بسته کردن شیرها و نمونه‌برداری تنها با ربات‌های شبیه به ما ممکن است.

 ربات ارشد خانواده بوستون داینامیک پس از تولد در سال 2013 همچنان در حال رشد و توسعه است. این ربات در هر به روزرسانی علاوه بر یادگیری کارهای جدید به طور پیوسته و با جایگزینی قطعات جدید با کاهش وزن مواجه شده است.

انتهای پیام

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه