لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

اولین کشوری که موج اف‌ام در آن به طور کامل قطع می‌شود/هجوم دیجیتالی!

کامپییوتر و فناوری بازدید 640

اولین کشوری که موج اف‌ام در آن به طور کامل قطع می‌شود/هجوم دیجیتالی!

اولین کشوری که موج اف‌ام در آن به طور کامل قطع می‌شود/هجوم دیجیتالی!

دولت نروژ به عنوان اولین کشور جهان، از هفته آینده استفاده از موج رادیویی 'اف ام'( FM ) را در سراسر این کشور به صورت تدریجی متوقف و آن را به تاریخ خواهد سپرد.

به گزارش ايرنا،دولت نروژ در نظر دارد که از یازدهم ژانویه، پخش دیجیتالی صدا یا ' DAB 'را به عنوان استاندارد ملی خود جایگزین موج 'اف ام ' کند.
منتقدین، این اقدام دولت نروژ را عجولانه خوانده و بر این باورند که بسیاری از مردم، دیگر قادر نخواهند بود تا پیام‌های هشداردهنده را که به‌طور مرسوم از شبکه‌های رادیویی 'اف ام ' پخش می شود، بشنوند.
این نشریه خبری افزود: آن‌ها همچنین می‌گویند که دست‌کم 2میلیون از خودروها در این کشور، به گیرنده‌های دیجیتال (DAB) مجهز نبوده و قادر به دریافت امواج رادیویی نخواهند بود.
بر اساس نتایج نظرسنجی روزنامه «داگبلادت» 66 درصد مردم نروژ مخالف قطع کامل موج 'اف.ام 'بوده و تنها 17 درصد موافق آن هستند.
این نشریه خبری افزود: بااین‌حال پارلمان نروژ در ماه گذشته میلادی بر پایه این استدلال که امواج دیجیتال قابلیت حمل تعداد بیشتری از شبکه‌های رادیویی را دارد، لایحه قطع موج رادیویی' اف.ام 'را به تصویب رساند.
ایندیپندنت بابیان اینکه سوئیس، انگلیس و دانمارک نیز درصدد قطع امواج رادیویی اف.ام هستند، افزود: اقدام دولت نروژ سبب خواهد شد تا آن‌ها نیز به این کار ترغیب شوند.
به گفته ایندیپندنت، «بودو» اولین شهر نروژ خواهد بود که امواج رادیویی اف.ام در یازدهم ژانویه در این شهر قطع‌ شده و تا پایان سال جاری میلادی، امواج رادیویی اف.ام در کل نروژ شنیده نخواهد شد و جای خود را به شبکه‌های دیجیتال (DAB) که به گفته حامیانش حامل صدای شفاف‌تری است، خواهد داد.
این نشریه خبری افزود: «اوله جورگن» رئیس شبکه رادیویی دیجیتال نروژ گفت: ما اولین کشوری در جهان خواهیم بود که موج رادیویی اف.ام را قطع خواهیم کرد. خودروهایی که قادر به دریافت شبکه‌های دیجیتال نیستند می‌توانند با استفاده از آداپتورهایی به قیمت 1500 کرون شبکه‌های دیجیتال را دریافت کنند.
ایندیپندنت نوشت: بااین‌حال «ایب تامسون» نماینده مجلس از حزب پروگرس بیان داشت که مردم آمادگی استقبال از شبکه‌های دیجیتال را ندارند.
این نشریه خبری به نقل از وی افزود: دست‌کم 2 میلیون خودرو در خیابان‌ها هستند که گیرنده دیجیتال ندارند ضمن آنکه میلیون‌ها دستگاه رادیو در خانه‌های مردم، از کار خواهد افتاد.
ایندیپندنت نوشت: انگلیس نیز در نظر دارند تا چنانچه شمار شنونده‌های رادیوهای دیجیتال به 50 درصد برسد، موج اف.ام را قطع کند. چنانچه همین روند پیش برود، پیش‌بینی می‌شود که در انگلیس نیز موج اف.ام تا پایان سال 2017 قطع خواهد شد.
گفتنی است هم اکنون استاندارد DAB بیست و دو کانال ملی را در اختیار شنوندگان نروژی می گذارد و این ظرفیت را دارد که 20 عدد دیگر را هم میزبانی کند، در حالی که کانال های موج FM آن به پنج عدد محدود می شوند.
براساس گزارش وزارت فرهنگ نروژ ، هزینه انتقال کانال ها با استفاده از امواج FM در حدود هشت برابر بیشتر از انتقال آنها با استفاده از DAB است.
رادیوی تلفیق بسامدی یا Frequency modulation و یا FM در سال 1933 میلادی توسط ادوین اچ آرمسترانگ اختراع شد و از آن زمان تاکنون در حدود یک قرن به ضبط و به اشتراک‌گذاری تاریخ انسان پرداخته و حالا به وضوح به پایان خود نزدیک می‌شود.
رادیوی FM به منظور جلوگیری از مشکل تداخل ثابت در رادیوی AM اختراع شد که در مقابل تداخل مصونیت داشت.


تاریخ ارسال : شنبه 13:33 بعد از ظهر , 18 دی 95

منبع : www.khabaronline.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه