لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

هاوکینگ:یک سیاه‌چاله کوچک می‌تواند کل برق زمین را تامین کند/شاید روزی انسان بتواند

فیزیک بازدید 2348

هاوکینگ:یک سیاه‌چاله کوچک می‌تواند کل برق زمین را تامین کند/شاید روزی انسان بتواند

هاوکینگ:یک سیاه‌چاله کوچک می‌تواند کل برق زمین را تامین کند/شاید روزی انسان بتواند

استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری و کیهان‌شناس مشهور جهان در تازه‌ترین سخنرانی خود اعلام کرده انسانها می‌توانند یک سیاه‌چاله کوچک را به منبع تامین انرژی کل زمین تبدیل کنند. همین سیاه‌چاله کوچک اما می‌تواند کل زمین را از بین ببرد.

هاوکینگ اعلام کرده که یک سیاهچاله کوچک به اندازه یک کوه اشعه X و اشعه گاما از خود به اندازه ۱۰ میلیون مگاوات ساطع می کند که برای تامین برق تمام جهان کافی است.
به گزارش ایندیپندنت،این حرف از لحاظ تئوری درست است اما در عمل انسانها باید بتوانند اول سیاهچاله‌ای را پیدا کنند و بعد هم بتوانند راهی کشف کنند که تمام انرژی آن را به صورت امن که کل تمدن بشر نابود نشود مورد استفاده قرار گیرد. هاوکینگ خودش هشدار داده که احتمالا بسیار سخت خواهد بود که بدون آنکه این انرژي بتواند به انسانها آسیب بزند بشر بتواند از آن استفاده کند و سیاهچاله را به اصطلاح تحت کنترل خود درآورد. 
او گفت: این کار آسانی نخواهد بود. شما نمی‌توانید یک سیاهچاله را مثلا در یک نیروگاه نگه دارید چون به سمت مرکز زمین فرو می‌رود.
 


راهکار دیگر این است که سیاهچاله در مدار زمین و فاصله مناسب با ما قرار بگیرد تا بتوان از انرژي ساطع شده استفاده کرد. هنوز اما کسی در دنیا نتوانسته است سیاهچاله کوچک را پیدا کند.هاوکینگ با شوخی در این رابطه گفت: هنوز کسی نتوانسته سیاهچاله‌ای با این جرم کشف کند چون اگر پیدا شده بود من الان جایزه نوبل گرفته بودم!
استیون هاوکینگ 
با وجود توانایی‌های بسیار در زمینهٔ کیهان‌شناسی، تاکنون جایزه نوبل را کسب نکرده‌است

تاریخ ارسال : دوشنبه ۱:۲۶ قبل از ظهر , ۹ فر ۹۵

منبع : www.khabaronline.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه