لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

تولید نانو ساختارهای طلا به صورت ۳ بعدی با فناوری نانو

نانو بازدید 3901

تولید نانو ساختارهای طلا به صورت ۳ بعدی با فناوری نانو

تولید نانو ساختارهای طلا به صورت ۳ بعدی با فناوری نانو

پژوهشگران اتریشی موفق به ارائه روشی برای تولید نانوساختارهای طلا به‌صورت سه بعدی شدند. در این روش از ترکیبات آلی، طلای خالص تولید می‌شود.

محققان دانشگاه وین روشی جدید ارائه کردند که با استفاده لیتوگرافی نگارش مستقیم، امکان تولید نانوساختارهای طلای خالص به وجود می‌آید. در این روش از پرتو الکترونی برای تبدیل ترکیبات حاوی طلا به طلای خالص استفاده می‌شود.

این روش جدید را می‌توان برای تولید نانوساختارها به‌منظور تولید ادوات الکترونیکی و حسگری استفاده کرد. این فناوری همانند یک چاپگر سه بعدی در مقیاس نانو، امکان ایجاد هر نوع شکل دلخواهی را فراهم می‌کند.

هاینز وانزنبوک از محققان این پروژه معتقد است که ارزش طلا فقط به دلیل زیبایی آن نیست، بلکه این ماده کاربردهای مختلفی نیز دارد.

از نانوساختارهای الگودار طلا می‌توان برای تولید ادوات پلاسمونیک به‌منظور ساخت زیست‌حسگر و اتصالات الکتریکی استفاده کرد. چند دهه است که تولید نانوساختارهای طلای خالص روی سطوح غیرصاف و تولید نانوساختارهای سه بعدی طلا به‌عنوان گلوگاهی شناخته شده‌است.

تاکنون تنها از لیتوگرافی مبتنی بر لایه‌های مقاوم برای تولید ساختارهای دو بعدی از جنس طلا استفاده شده‌است.

این گروه، فناوری جدیدی برای حل این مشکل ارائه کردند. اساس این روش، تجزیه پیش‌ماده‌های آلی ‌فلزی با تابش الکترون متمرکز شده‌است. دقت این روش بسیار بالاست، به طوری که مواد آلی در محلی دقیق و از پیش تعیین شده تجزیه شده و ساختار صلب طلا را به‌صورت سه بعدی باقی می‌گذارند.

چالش آخر این روش، ایجاد خلوص بود؛ چرا که در محصول آلودگی کربنی وجود دارد. این گروه با نوعی طراحی بر این مشکل غلبه کرده و نتایج آن را در قالب مقاله‌ای با عنوان Highly conductive and pure gold nanostructures grown by electron beam induced deposition در نشریه Scientific Reports منتشر کردند.

تاریخ ارسال : جمعه 17:48 بعد از ظهر , 3 دی 95

منبع : sinapress.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه