لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

ساخت سلول‌های خورشیدی با فیلم‌های نازک رسانا

نانو بازدید 3375

ساخت سلول‌های خورشیدی با فیلم‌های نازک رسانا

ساخت سلول‌های خورشیدی با فیلم‌های نازک رسانا

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این محققان یک فیلم نانوالیاف را توسعه دادند که 92 درصد شفافیت داشته، اما مقاومت الکتریکی آن حداقل 10 برابر بهتر از نمونه‌های قبلی است.

این فیلم نازک بسیار رسانا بوده و  دارای ترکیبی از ویژگیهای: منحصر به فرد شامل قابلیت خمیدگی، خاصیت کششی و شفافیت است که می‌تواند به ساخت پنل‌های خورشیدی کارآمدتر، پنجره‌های هوشمند خود گرم شونده، صفحه نمایش‌های انعطاف پذیر و سطوح خنک کننده با عملکرد بالا کمک کند.

چیزی که این سلول‌های خورشیدی جدید را از نمونههای قبلی متمایز می‌کند این است که آنها از شفافیت و  رسانایی بی نظیری برخوردار هستند که این امر  در سلول‌های خورشیدی موجود مشاهده نمی‌شود چرا که شارژ الکتریکی پنل توسط نور خورشید سبب مات شدن سلول خورشیدی شده و به میزان قابل توجهی بازدهی تولید برق را کاهش می دهد.

اما محققان این پژوهش  با ساخت یک شبکه از الیاف مس رسانا و تعبیه سوراخ‌های بزرگ بین آنها برای گذر نور، بر این مشکل غلبه کردند.

این تیم بین المللی برای ساخت سلول های خورشیدی جدید نوارهای فیلم را با پوشش  polyacrylonitrile( نوعی پلیمر انعطاف پذیر با فیبرهای بسیار نازک)  تولید کردند و برای رسانا شدن آن، فلز اضافه کردند.

آنها سپس این پلیمر را به صورت رشته‌ای و به شکل یک شبکه در هم تنیده همراه با پوشش فیبر تبدیل کردند و مجددا لایه نازکی از مس را بر روی آن قرار دادند.

نتیجه این کار به شکل گیری بافت‌هایی با فیبرهای مسی منجر شد که جریان الکتریسیته را با کمترین مقاومت از خود عبور داده در حالیکه به دلیل فاصله بین فیبرها تا 92 درصد شفافیت خود را حفظ کردند.

این پژوهش در مجله Advanced Materials  به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

 

 

 

 

 

تاریخ ارسال : چهارشنبه ۲۲:۰۷ بعد از ظهر , ۲۶ خر ۹۵

منبع : isna.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه