لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

تزریق بدون درد با الهام از نیش حشرات

سلامتی بازدید 2411

تزریق بدون درد با الهام از نیش حشرات

تزریق بدون درد با الهام از نیش حشرات

به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال‌ترندز، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اوهایو" (OSU) در آمریکا، سعی دارند با الهام از نیش حشرات، یک سوزن بدون درد ابداع کنند.

"بهارات بهوشان" (Bharat Bhushan)، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه اوهایو گفت: دلیل جستجوی منبع الهام در طبیعت این است که  طبیعت، مراحل تکاملی بسیاری را پشت سر گذاشته بنابراین بهترین محیط برای کشف ساده‌ترین و کارآمدترین روش‌هاست. ما در این پژوهش، نیش زدن حشرات را بررسی کردیم زیرا حشرات، در چند دقیقه و بدون این که انسان دردی حس کند، او را نیش می‌زنند. ما سعی داریم با الهام از نیش زدن حشرات، نوعی میکروسوزن بدون درد ابداع کنیم.

پژوهشگران در این پروژه، ترکیبات منحصربه‌فردی که به حشره امکان نیش زدن بدون ایجاد درد را می‌دهند، دقیق‌تر بررسی کردند. حشره در فرآیند نیش زدن، چهار امکان در اختیار دارد؛ استفاده از عامل بی‌حس‌کننده موجود در بزاق دهان، شکل دندانه‌دار نیش، لرزش در هنگام فرو کردن نیش و ترکیب قسمت‌های نرم و سخت روی خرطوم. این ترکیب، به حشره امکان می‌دهد محل نیش زدن را بی‌حس کند و تنها با یک سوم قدرت سوزن، نیش بزند.

بهوشان ادعا می‌کند ابداع یک میکروسوزن با استفاده از دو سوزن امکان پذیر خواهد بود. یکی از سوزن‌ها، عامل بی‌حس‌کننده را تزریق می‌کند و دیگری برای گرفتن خون یا تزریق دارو استفاده می‌شود. سوزن دوم، لبه دندانه داری مانند نیش حشره دارد، سر آن، انعطاف‌پذیرتر و نرم‌تر است و هنگام تزریق دچار لرزش می‌شود. به گفته بهوشان، مواد و فناوری لازم برای ابداع چنین سوزنی، در حال حاضر وجود دارند.اگرچه احتمال دارد هزینه این سوزن جدید نسبت به سوزن های قدیمی، بسیار بالاتر باشد اما کارآیی آن برای کودکان و بزرگسالانی که از سوزن می‌ترسند، بیشتر خواهد بود. بهوشان ادامه داد: این سوزن می‌تواند برای بیمارانی که به تزریق طولانی‌مدت نیاز دارند هم کاربرد بسیاری داشته باشد.

نمونه ابتدایی این سوزن، تاکنون ارائه نشده است.

انتهای پیام

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه