لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

انجیر، کپسول ویتامین

سلامتی بازدید 1266

انجیر، کپسول ویتامین

  	انجیر، کپسول ویتامین

شهریور ماه، فصل رسیدن انجیرهای سبز و سیاه درشت است.

انجیر، کپسول ویتامین

شیرین و دلچسب. بسیاری از ما انجیر را به واسطه شیرینی و طعم متفاوت آن دوست داریم. اما آگاهی و شناخت از این میوه کمک خواهد کرد تا در کنار لذت بردن از خوردن آن ، این میوه را در برنامه غذایی خود در بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

بد نیست از ابتدا بدانیم که انجیر از آن دسته میوه هایی است که قند بسیار دارد. پس برای کسانی که فشار پایینی داشته و علاقه مند به خوردن شیرینی جات هستند می تواند از این میوه برای تامین شیرینی و قند بدن استفاده کنند. درواقع ۵۰ درصد انجیر خشک را قند تشکیل می دهد.

همچنین منبع خوبی از پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم ، فسفر و ویتامین های C , B , A است. نکته دیگر این که انجیر منبع غنی فیبر غذایی است.

برای کسانی که علاقه مند به کاهش وزن بوده و مدام دنبال برنامه های غذایی برای کاهش وزن و چربی خود هستند، انجیر می تواند پیشنهاد خوبی باشد. چرا که بر اساس مستندات موجود از انجیر می توان در رژیم های غذایی خاص مثل رژیم کم چربی ، کم سدیم ، پرفیبر ، کاهش وزن ، دیابتی و حتی رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده کرد.

نکته جالبتر این که این میوه سدیم و چربی ندارد. به علت این که خشک شده این میوه انرژی و کالری افزون تری دارد پس بهتر است در رژیم غذایی خود محاسبات درستی برای مصرف داشته باشید.

در واقع ۴۰ گرم انجیر تازه یا یک چهارم لیوان از خرد شده ی آن، معادل یک واحد میوه است. در حالی که ۵/۱ عد انجیر خشک معادل یک واحد میوه یا ۱۵ گرم کربوهیدرات است که کربوهیدرات آن از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است.

انجیر بیش از سایر میوه ها املاح دارد. ۴۰ گرم انجیر تازه دارای ۲۴۴ میلی گرم پتاسیم ( ۷ درصد نیاز روزانه )، ۵۳ میلی گرم کلسیم ( ۶ درصد نیاز روزانه ) و ۲/۱ میلی گرم آهن ( ۶ درصد نیاز روزانه ) است.

از قدیم از انجیر برای درمان‌های سنی استفاده بسیار می شده است. کسانی که نیاز دارند تا تعرق بدنشان اضافه شود می توانند از انجیر استفاده کنند. برای بیماران کلیوی و مثانه نیز خوب است چرا که ادرار آور است . اگر ترشح ادرار كم باشد خوردن انجیر باعث ازدیاد آن می شود و از سوی دیگر منجر به کاهش حرارت بدن می شود.

اما در مقابل این که می تواند برای کاهش وزن بدن موثر باشد مخلوط آن با شیر منجر به افزایش وزن می شود.

و در نهایت این که هضم انجیر آسان است و مصرف آن برای بچه ها و اشخاصی که از بستر بیماری برخاسته اند و دوره نقاهت را می گذرانند، بسیار مفید است.

تاریخ ارسال : جمعه 23:52 بعد از ظهر , 17 شهریور 96

منبع : salamati.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه