لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

یک عنصر حیاتی زمین در حال کمیاب شدن

کشاورزی بازدید 1948

یک عنصر حیاتی زمین در حال کمیاب شدن

 یک عنصر حیاتی زمین در حال کمیاب شدن

بسیاری از ذخایر غذایی جهان در معرض تهدید قرار گرفته‌اند. فسفر هم در این میان مستثنی نیست و محققان آمریکایی نسبت به خطر کم شدن این عنصر و آسیب به تولیدات کشاورزی هشدار داده‌اند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، برای این عنصر هیچ ترکیب مصنوعی موجود نیست و کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی بهتر و مرغوب نیازمند این عنصر هستند.

افزایش تقاضا موجب معدنکاوی در ایالات متحده آمریکا و چین شده و همچنین آب شدن یخ‌ها نیز بر کاهش این عنصر تاثیر بسزایی داشته است.

افزایش فرآورده‌های گوشتی که نیازمند 50 برابر فسفر مزارع سبزیجات هستند نیز یکی دیگر از این عوامل بوده و در نتیجه نیاز به فسفر برای حاصلخیزی افزایش یافته که این میزان تا سال 2050 دو برابر خواهد شد.

این نتایج شامل تحقیق دو محقق بوده که نشان می‌دهد محصولات کشاورزی آینده بی‌کیفیت و نامرغوب خواهند بود. به همین دلیل جنگ‌ بر سر غذا رخ خواهد داد و تعداد گرسنه‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

آنها اظهار کردند: هیچ جایگزینی برای این عنصر وجود ندارد.

همچون دیگر مشکلات محیطی حاضر باید روشی برای مقابله با این مشکل یافت. کاهش وابستگی به کود فسفر برای حاصلخیزی اولین گام برای رفع این مشکل بوده که البته می‌توان فسفر را بازیافت کرد، اما این روش هنوز در مراحل اولیه است.

باید بدانیم که فسفر از عوامل حیاتی و ضروری زندگی است و نباید این مشکل را نادیده گرفت.

انتهای پیام

تاریخ ارسال : پنجشنبه ۹:۲۵ قبل از ظهر , ۲۹ به‍ ۹۴

منبع : isna.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه