لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

فقر برای این مرد جایزه نوبل همراه داشت / برنده جایزه نوبل اقتصادی کیست؟

اقتصاد و کارآفرینی بازدید 6540

فقر برای این مرد جایزه نوبل همراه داشت / برنده جایزه نوبل اقتصادی کیست؟

فقر برای این مرد جایزه نوبل همراه داشت / برنده جایزه نوبل اقتصادی کیست؟

فقر برای این مرد جایزه نوبل همراه داشت / برنده جایزه نوبل اقتصادی کیست؟

سایت صدای اقتصاد نوشت: برنده جایزه نوبل اقتصاد 2015 نیز بعد از حدس و گمان‌های بسیار معرفی شد. با معرفی «انگس دیتون»، پرونده برندگان نوبل امسال بسته شد.

اقتصاددان 70 ساله اسکاتلندی، آخرین نوبل 2015 را برای طراحی سیاست‌های اقتصادی مروج رفاه و کاهش فقر، از آن خود کرد.

دیتون، اقتصاددان  69 ساله بریتانیایی دانشگاه پرینستون این جایزه را برای «تحلیل مصرف، فقر و رفاه» برده است.

آکادمی علوم سلطنتی سوئد در بیانیه اعلام برنده نوبل 2015 نوشت:برای طراحی سیاست‌های اقتصادی مروج رفاه و کاهش فقر، باید نخست انتخاب‌های مصرف شخصی را دریافت. دیتون بیش از هر اقتصاددان دیگری، این شناخت خود را ارتقا داد. مطالعات وی با مرتبط کردن جزئیاتی از انتخاب‌های شخصی و تجمیع برآیندهای این انتخاب‌ها، به دگرگونی حوزه اقتصاد خرد، کلان و اقتصاد توسعه کمک بسیاری کرد.» بر اساس این بیانیه، دیتون در مطالعات خود، روی «تعیین سلامت کشورهای ثروتمند و فقیر و همین‌طور سنجش فقر در هند و سراسر جهان» متمرکز شد.

انگس استوارت دیتون که یک هفته دیگر 70 ساله می‌شود، اسکاتلندی است و مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه کمبریج اخذ کرد. او در سال 1975 میلادی از پایان نامه خود با عنوان «الگوهای تقاضای مصرف‌کننده و کاربرد آن در انگلیس» دفاع کرد. دیتون ابتدا به‌عنوان استاد اقتصاد در دانشگاه «بریستول» به تدریس مشغول شد اما در سال 1983 برای تدریس به دانشگاه «پرینستون» رفت.

او که این روزها در پرینستون ایالات متحده زندگی می‌کند، در نخستین اظهارنظر خود پس از دریافت جایزه نوبل در پاسخ به سوال خبرنگار گاردین که از وی پرسید چه احساسی دارید؟ به مزاح گفت: «خوابم می‌آید!» زمان اعلام جایزه نوبل به وقت پرینستون ساعت 7 صبح بوده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید روند فقر رو به کاهش برود پاسخ داد: «بله، اما نمی‌توانم کورکورانه خوشبین باشم. هم‌اکنون شمار قابل‌توجهی از مردم در فقر به سر می‌برند و مشکلاتی جدی، سلامت بزرگسالان و کودکان جهان را تهدید می‌کند.»

دیتون همچنین درباره ارتباط مطالعاتش با پناهجویان گفت: آنچه که هم‌اکنون شاهد هستیم، نتایج صدها سال توسعه نابرابر در جهان ثروتمند است که بخش وسیعی از کشورهای دیگر دنیا را پشت سر گذاشت. بنابراین، مردمی که از این توسعه جا ماندند، به دنبال زندگی بهتری هستند که این عزم آنها، فشار مضاعفی را روی مرزهای میان جهان فقیر و غنی ایجاد کرد.

دیتون در ادامه گفت: کاهش فقر در کشورهای فقیر، مشکل پناهجویان را حل خواهد کرد؛ اما این اتفاق به سرعت رخ نخواهد داد. در کوتاه مدت، تنها تثبیت شرایط بی‌ثبات سیاسی در مناطق جنگ‌زده راهگشا است.

برنده نوبل 2015 اقتصاد درحال حاضر، به‌عنوان استاد روابط بین‌الملل و اقتصاد و امور بین‌الملل در دانشکده اقتصاد «وودرو ویلسون» دانشگاه پرینستون مشغول به کار است. از آثار مشهور دیتون می‌توان به «اقتصاد و رفتار مصرف‌کننده»، «شناخت مصرف»، «تحلیل مطالعات خانوار؛ یک رویکرد اقتصاد کلان برای سیاست‌های توسعه‌ای»، «مناظره بزرگ درباره فقر هند»، و «فرار بزرگ؛ سلامت، ثروت و منشا نابرابری» اشاره کرد.

 

 


منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه