لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

ناسا شبیه ترین سیاره ی همتای زمین را در کنار ۵۰۰ سیاره ی بیگانه دیگر کشف کرد.

نجوم بازدید 1239

ناسا شبیه ترین سیاره ی همتای زمین را در کنار ۵۰۰ سیاره ی بیگانه دیگر کشف کرد.

ناسا شبیه ترین سیاره ی همتای زمین را در کنار ۵۰۰ سیاره ی بیگانه دیگر کشف کرد.

تلسکوپ فضایی کپلر ناسا شبیه ترین سیاره همتای زمین را کشف کرد دنیای بیگانه ای که کپلر 452-بی نامیده میشود اندکی از زمین بزرگتر است و به دور ستاره ای شبیه خورشید در فاصله ای مشابه فاصله ی زمین تا خورشید گردش میکند. جو کاگلین دانشمند و محقق سیاره ی کپلر در مرکز تحقیقات ستی ( هوش فرازمینی) در کالیفرنیا: ” این اولین سیاره ی صخره ای قابل سکونت در یک سیستم ستاره ای منظومه ای است.” “ما به پیدا کردن همتای زمین نزدیک و نزدیکتر شده ایم ولی هنوز آن را پیدا نکرده ایم اما هرقدمی که برمی داریم بسیار مهم است چون نشان میدهد که به هدف خود نزدیک و نزدیک تر شده ایم و این سیاره حاضر در واقع شبیه ترین و نزدیکترین مورد کشف شده است.”

دانشمندان سیارات کوچک و احتمالا قابل سکونت دیگری را هم کشف کرده اند اما کشفیات قبلی به دور یک کوتوله ی قرمز در گردش هستند. کوتوله های قرمز ستارگانی کوچکتر و سردتر از خورشید هستند. Meet Kepler 452-b, Earth’s Closest Twin با کپلر 452-بی نزدیکترین همتای زمین آشنا شوید. این سیاره 1400 سال نوری از ما فاصله دارد و تنها سیاره ی شناخته شده در منظومه ی شمسی خودش است. 60 درصد گسترده تر از زمین است که به آن احتمال صخره ای بودن بیشتری میدهد. این سیاره احتمالا 5 برابر سنگین تر از زمین است که آن را به یک “ابر زمین” تبدیل میکند. جو ضخیمی دارد پر از آب و کوه های آتشفشانی است. هر 395 روز یکبار مدار خود را کامل میکند بنابراین هرسال آن اندکی طولانی تر از سال زمینی است. میزبان این سیاره یک ستاره ی مشابه خورشید است که فقط 10 درصد بزرگتر و 20 درصد روشنتر از خورشید ما است.

جان جنکینز لیدر آنالیز اطلاعات کپلر در مرکز تحقیقات ایمز ناسا : ” حسی همانند بودن در زمین دست میدهد وقتی غروب خورشید این سیاره را تجربه میکنید” اما به نظر میرسد ستاره ی کپلر مسن تر از خورشید ما باشد : 6 میلیارد سال در برابر 4،5 میلیارد سال جنکینز : این یک شگفتی الهام بخش است که سیاره ای 6 میلیارد سال در کمربند حیات ستاره ی خود طی کرده طولانی تر از عمر زمین” جنکینز همچنین به فاصله های دقیق اشاره میکند که میتوانند باعث حضور آب در سطح سیارات شوند. ( فاصله های دقیق سیارات از ستارگان تا بتوانند در محدوده ی قلمرو کمربند حیات باشند) “این یک فرصت قابل توجه برای ظهور حیات است ، بایستی تمامی محتوا و شرایط ضروری تشکیل حیات در این سیاره وجود داشته باشد” موجودیت کپلر 452-بی به همراه کاتالوگی از آخرین سیارات رده ی کپلر 521 اعلام شد که این سیارات 11.کاندید برای حیات از اطلاعات به دست آمده توسط تلسکوپ فضایی کپلر ناسا کشف شده اند. مورد از این کاندیدهای تازه کشف شده همانند کپلر 452-بی هستند ولی اندکی کمتر از دوقلوی هم پهنای زمین و در محدوده ی کمربند حیات ستاره ی خود اقامت میکنند. از مجموعه سیارات فراخورشیدی کشف شده توسط تلسکوپ کپلر از 4،700 مورد فقط 1،300 مورد تایید شده اند اما دانشمندان این ماموریت انتظار دارند درصد قابل توجهی از کشفیات آن ها -90 درصد یا بیشتر-همانند کپلر452-بی به نتیجه برسند. در طی عملیات تلسکوپ کپلر بیش از 150000 هزار ستاره را به طور همزمان رصد کرده و به دنبال کوچکترین تغییرات روشنایی بود که توسط سیارات میزبان ستاره و به هنگام عبور از مقابل ستاره ایجاد میشود. بنابراین داده های اطلاعاتی کپلر بسیار وسیع بوده و مدتی دانشمندان را در بررسی و آنالیز آن و مدیریت این ماموریت 600 میلیون دلاری درگیر خود کرده است و مشخص کرده است که چطور سیارات معمول زمین مانند در کهکشان راه شیری قرار دارند. بررسی رصد ها و مشاهدات کپلر بیان میکند که حدود 20 درصد از ستارگان کهکشان راه شیری حداقل یک سیاره ی صخره ای در کمربند حیات خود دارند اما این اعداد با مطالعات بیشتر عوض خواهند شد. کاگلین عنوان میکند که تیم تحقیقاتی در نظر دارند تا سال آینده هشتمین سری اطلاعات تلسکوپ کپلر را منتشر کنند که با پیشرفت های نرم افزاری و دانش و اطلاعات به دست آمده در طی بررسی های قبلی از داده ها همراه است که بایستی منجر به کشفیات هیجان انگیزی توسط تیم دانشمندان شود.

Kepler : NASA’S prolific planet hunter کپلر : شکارچی سیارات پرکار ناسا مشاهدات کپلر نیازمند دقت بسیاری میباشد توانایی که تلسکوپ در دومین واکنش خود به یک نقص فنی در ماه می 2013 از دست داد. اما مشاهدات و ماموریت کپلر به پایان نرسیده است. در ماه می 2014 ناسا ماموریت جدیدی به نام کی 2 را اعلام کرد که در آن فضاپیما تعدادی اجرام و پدیده های کیهانی شامل انفجارات ابرنواختری دوردست ، دنباله دارها و شهاب سنگ ها را در منظومه ی شمسی خودمان و سیارات فراخورشیدی را مطالعه و بررسی میکند. و تلسکوپ کپلر در معرض خطر همچنان میتواند دنیاهای بیگانه را کشف کند. ناسا اعلام کرد که اولین سیاره ی فراخورشیدی کی 2 در دسامبر 2014 کشف شد. اولین سیاره ی فراخورشیدی در سال 1992 کشف شد و محققان پس از آن در طی 23 سال نزدیک به 2000 دنیای بیگانه را کشف کرده اند.

Translated By Aida Safari Space.com

منبع : www.iranastro.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه