لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

مراحل پرتاب و قرار گیری ماهواره در مدار

نجوم بازدید 3247

مراحل پرتاب و قرار گیری ماهواره در مدار

مراحل پرتاب و قرار گیری ماهواره در مدار

با توجه به نزدیک شدن به زمان پرتاب ماهواره ظفر برآن شدیم تا مطلبی در مورد نحوه پرتاب و قرار گیری ماهواره در مدار قرار دهیم .

این مطلب  درباره ماهواره ادیسه مریخ است که با ماهواره ظفر که یک ماهواره مدار کوتاه یا Leo  میباشد متفاوت است ولی میتواند ذهنیتی در مخاطب ایجاد کند تا با پیچیدگی های این تکنولوژی و محاسبات پیچیده ای که برای قرار گرفتن یک ماهواره در مدار وجود دارد آشنا شود. 

مجله علمی پالیک امیدوار است که ماهواره ظفر به موفقیت در مدار قرار گیرد و شاهد پیشرفت دانشمندان و جوانان این سرزمین باشیم.ادیسه مریخ(Mars Odyssey) روی پد Launch

وسیله نقلیه پرتاب Boeing Delta II شامل سه مرحله است که در بالای یکدیگر انباشته شده اند ، به علاوه 9 راکت کوچک با سوخت جامد که به خارج از مرحله اول بسته شده اند.هر یک از چهار موتور موشک جامد به قطر 1 متر (3.28 فوت) و 13 متر (42.6 فوت) طول دارند.هرکدام حاوی 11765 کیلوگرم (25937 پوند) پروانه پلی بوتادین (HTPB) با هیدروکسیل خاتمه یافته است و میانگین فشار 485.458 نیوتن (109.135 پوند) را در سطح دریا فراهم می کند.پوشش ها در موتورهای موشک جامد از اپوکسی گرافیت سبک ساخته شده است.
نزدیک برج

در بالای این "پشته" فضاپیما است ، درون یک پوسته فلزی محافظ.ساختار اصلی مریخ ادیسه یا اتوبوس به طول 1.7 متر (5.6 فوت) ، 2.6 متر (8.5 فوت) عرض و 2.2 متر (7.2 فوت) عمق دارد.در هنگام پرتاب وزن آن 725 کیلوگرم (1،598 پوند) وزن خواهد بود که متشکل از فضاپیمای خشک 332 کیلوگرمی (731 پوند) به همراه 349 کیلوگرم (769 پوند) سوخت است.
ادیسه مریخ قبل از پرتاب

بلند شدن موشک از مجتمع 17 فضا پرتاب در ایستگاه هوایی کیپ کانااورال ، فلوریدا برگزار می شود.هر مرحله موتور موشکی مخصوص به خود را دارد.در دو مرحله اول از سوخت موشک مایع استفاده می شود.در مرحله سوم از سوخت موشک جامد استفاده می شود.
راه اندازی ادیسه مریخ

پس ار پرتاب در هر مرحله سوخت مصرق میشود 
مرجله جدا شدن

شصت و شش ثانیه پس از بلند شدن ، 6 موشک جامد دور انداخته شده و در اقیانوس قرار می گیرند.سه مورد از شش تسمه موشک جامد دور ریخته می شوند و سه تقویت کننده تسمه دیگر یک ثانیه بعد از آن  پرتاب می شوند ، در حالی که مرحله اول همچنان ادامه دارد.در این مرحله ، وسیله نقلیه پرتاب در ارتفاع 18.5 کیلومتری و با سرعت 3591 کیلومتر در ساعت ادامه خواهد داد.سه تقویت کننده نهایی موشک سپس مشتعل می شوندادیسه مریخ قبل از قطع موتور اصلی (MECO)

مرحله اول مرکزی بیش از 4 دقیقه در حال سوختن است.بدنه اصلی مرحله اول 2.4 متر (8 فوت) قطر و 26.1 متر (85.6 فوت) طول دارد.این موتور از یک موتور RS-27A استفاده می کند که از 96،000 کیلوگرم (211،000 پوند) RP-1 (پیشرانه موشک 1 ، نفت سفید بسیار تصفیه شده) و اکسیژن مایع به عنوان سوخت و اکسید کننده آن استفاده می کند.
بعد از قطع موتور اصلی (MECO)جدایی مرحله اول

4.4 دقیقه بعد از بلند شدن، مرحله اول خود را خاموش می کند (قطع موتور اصلی) و دور انداخته می شود (جدایی مرحله اول).این فضاپیما هم اکنون در ارتفاع 125 کیلومتری (77 مایل) و با سرعت 21475 کیلومتر در ساعت حرکت می کند.یک مرحله پایین ، دو مرحله دیگر!
مرحله دوم احتراق

13.5 ثانیه بعد از قطع موتور اصلی ، مرحله دوم  شروع می شود.مرحله دوم با قطر 2.4 متر (8 فوت) و 6 متر (19.7 فوت) طول دارد و از یک موتور AJ10-118K استفاده می شود.پیشرانه 3،929 کیلوگرم (8655 پوند) آئروزین 50 (A-50) ، مخلوط 50/50 هیدرازین و دی متیل هیدرازین نامتقارن (UDMH) است.اکسید کننده 2،101 کیلوگرم (4628 پوند) تتروکسید نیتروژن است.موتور قابل ریستارت است و در هنگام پرتاب دو سوختگی جداگانه انجام می دهد.
Jettison of Fairings

پوسته فلزی (فنجان) که فضاپیما را پوشش می دهد 4.5 ثانیه بعد از احتراق مرحله دوم دور ریخته می شود.
ادیسه مریخ قبل از قطع موتور دوم مرحله (SECO)

احتراق مرحله دوم حدود 10 دقیقه پس از لیفت پایان می یابد.در این مرحله ، این وسیله نقلیه در مدار کم زمین در ارتفاع 189 کیلومتری (117 مایل) قرار خواهد گرفت.بسته به تاریخ و زمان واقعی پرتاب ، سپس وسیله نقلیه برای چند دقیقه ساکت می شود.هنگامی که وسیله نقلیه در مدار صحیح در مدار خود قرار داشته باشد ، مرحله دوم برای سوختگی مختصر دوم دوباره شروع می شود.
شلیک اسپین موتور

قبل از شلیک موشک مرحله سوم برای خارج کردن فضاپیما از مدار زمین و در مسیر رسیدن به مریخ ، ابتدا باید بچرخد.راکت های کوچک برای چرخش مرحله سوم در مورد محور طولانی آن استفاده می شود.در واقع ، مرحله سوم روی چرخانده متصل به مرحله دوم می چرخد.
جتیسون مرحله دوم

پس از مرحله سوم "چرخش" ، مرحله دوم  احتراق انجام می شود.
مرحله سوم احتراق

مرحله سوم و نهایی Delta 7925 تقویت کننده Thiokol Star 48B است ، همان مرحله آخر که در سال 1996 راه اندازی Mars Global Surveyor مورد استفاده قرار گرفت.ستاره 48B 2.12 متر (84 اینچ) طول و 1.25 متر (4.1 فوت) طول دارد.موتور آن دارای پیشرانه جامد است که از ترکیبی از آلومینیوم ، پرکلرات آمونیوم و پلی بوتادین (HTPB) به پایان رسیده ،هیدروکسیل خاتمه یافته تشکیل شده است.مرحله سوم چرخش از مرحله دوم جدا می شود و موتور مرحله سوم مشتعل می شود و وسیله نقلیه را از مدار زمین می فرستد.دلیل اینکه ما می خواهیم وسیله نقلیه در حین سوختن بچرخد ، این است که در جایی که ما به آن نیاز داریم اشاره می کند.چرخش آن را تثبیت می کند ، مانند یک گلوله نخ ریسی که از تفنگ شلیک می شود.برای حفظ ثبات در طول این سوختگی نهایی از سیستم کنترل تغذیه (محوری بر روی بازوی نصب شده در طرف مرحله سوم) استفاده خواهد شد.
مرحله سوم فرسودگی

اکنون مرحله سوم با سوخت جامد موشک خود و با فضاپیمای پیوست ، در مسیر مریخ قرار دارد.با این حال ، مرحله فوقانی در حال چرخش و پیوستگی ادیسه مریخ پیوست اکنون باید از بین برود تا فضاپیما بتواند از آن جدا شود و جهت گیری مناسب برای سفر خود را بدست آورد.
یو-یو دسپین از فضاپیما

Despinning با بازخوانی وزنه های انتهای قلابها (مانند یو یوس) متصل به مرحله سوم انجام می شود.این چرخش موشک را کند می کند ، مانند یک اسکیت باز یخ چرخنده در صورت کندتر شدن بازوها از بدنش کند می شود.
جتیسون مرحله سوم

تقریباً 30 دقیقه پس از بلند شدن ، مریخ ادیسه اوریتر از مرحله سوم دلتا جدا خواهد شد.هر چرخش باقیمانده با استفاده از پیشراننده مدار حذف می شود.
ادیسه مریخ در فاز کروز

حدود 5 دقیقه پس از جدایی مرحله سوم ، پنل خورشیدی فضاپیما باز می شود.یک کارکرد هشت دقیقه ای روی برد ، انرژی خورشیدی را به سمت خورشید به سمت انرژی سوق می دهد.اندکی پس از آن ، آنتن به قطر 34 متر (112 فوت) در مجموعه شبکه Deep Space در نزدیکی کانبرا ، استرالیا ، سیگنال مریخ ادیسه را به دست می آورد.

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه