لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

همنشینی ماه و ستاره دبران در آسمان بامدادی 18 دی ماه

نجوم بازدید 191

همنشینی ماه و ستاره دبران در آسمان بامدادی 18 دی ماه

همنشینی ماه و ستاره دبران در آسمان بامدادی 18 دی ماه

مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: در ساعت ۳۹ دقیقه بامداد روز چهارشنبه 18 دی ماه جاری، ستاره مشهور چشم گاو (دبران) در صورت فلکی گاو و در 3 درجه جنوب ماه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: پدیده همنشینی دو جرم آسمانی ستاره دبران و ماه تا حدود ساعت 4 و 30 دقیقه بامداد این روز در غرب آسمان قابل مشاهده است.

به گزارش ایسنا، "دبران" درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی گاو است. این ستاره یک غول سرخ است و به دنبال خوشه پروین می‌گردد و مانند ستاره‌های خوشه پروین در حال دور شدن از زمین است. این ستاره سیزدهمین ستاره درخشان آسمان است. این ستاره ۲۵ مرتبه بزرگ‌تر از خورشید و ۱۵۰ برابر درخشنده‌تر از آن است. ستارگان تشکیل‌دهنده صورت فلکی گاو یک خوشه ستاره‌ای باز به نام خوشه "قلائص" هستند، ولی "دبران" جزو این مجموعه نیست.

این ستاره از کلمه عربی "الدبران" به معنی «دنباله‌رو» است، زیرا خوشه‌های ستاره‌ای پروین و قلائص را در آسمان دنبال می‌کند. دبران در طول تاریخ مدال درخشان‌ترین ستاره را داشته؛ اما به دلیل دور شدن از ما، دچار افت قدر (درخشندگی) شده است و در حال حاضر قدر ظاهری آن ۰.۸۴ است.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه