لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

ایده های خاص یک ایرانی برای ساخت تونل و زندگی در ماه

نجوم بازدید 188

ایده های خاص یک ایرانی برای ساخت تونل و زندگی در ماه

ایده های خاص یک ایرانی برای ساخت تونل و زندگی در ماه

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از تک تایمز، همزمان با برنامه ریزی سازمان های فضایی در کشورهای مختلف جهان برای اقامت طولانی مدت در ماه، طرح های متنوعی برای غلبه بر چالش های موجود مطرح می شود که یکی از آنها حفر شبکه ای از تونل های طولانی است.

 همزمان با برگزاری کنگره جهانی تونل در ناپل ایتالیا ایده های مختلفی توسط متخصصان از سراسر جهان برای تسهیل زندگی در ماه مطرح شد.

یکی از این ایده ها توسط جمال رستمی مدیر موسسه مکانیک زمین در کلورادو مطرح شده است. به گفته وی حتی برخورد یک پاره سنگ کوچک به سطح ماه با سرعت 10 تا 12 کیلومتر در ساعت می تواند موجب نابودی و تخریب در مقیاس وسیع شود. بنابراین،هر برنامه ای برای سکونت در ماه باید متضمن طراحی ساختارهایی مستحکم باشد که سطح ماه محلی مناسب برای برپایی آنها نیست.

به گفته وی سطح ماه به علت وجود تهدیدات ناشی از بارش شهاب سنگ ها، تشعشعات رادیواکتیو و غیره محل مناسبی برای سکونت نیست و برای نجات جان انسان ها حفر شبکه ای زیرزمینی از تونل ها در ماه ضروری است.

برآوردهای امریکایی ها نشان می دهد که تا سال 2050 حدود هزار نفردر کره ماه ساکن خواهند بود که برخی از آنها ممکن است در مدار کره ماه سکنی گزینند. از همین رو یافتن راهی مناسب برای اسکان دادن این افراد اهمیت زیادی دارد.

به گفته رستمی تونل های زیرزمینی در کره ماه برای استخراج مواد معدنی آن نیز قابل استفاده خواهد بود. البته اولین هدف از این کار باید خارج کردن آب از قطب های کره ماه باشد که دمای هوا در این بخش از قمر زمین به منفی 190 درجه سانتیگراد می رسد.

رستمی که فارغ التحصیل رشته معدن از دانشگاه تهران است، تصریح کرده که دستگاه های حفر تونل باید بازطراحی شوند تا متناسب با شدت جاذبه کره ماه باشند. این دستگاه ها در ماه وزن کمتری خواهند داشت ولی می توان با تغیر پیکربندی کیفیت عملکرد آنها را بیشتر کرد.

انتهای پیام/ 

منبع : www.farsnews.com

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه