لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

برخورد چهار ابَر خوشه کهکشانی

نجوم بازدید 850

برخورد چهار ابَر خوشه کهکشانی

برخورد چهار ابَر خوشه کهکشانی

به گزارش ایسنا، هنگامی که چهار خوشه کهکشانی عظیم با یکدیگر برخورد می‌کنند، پس از آن موج‌هایی از گاز داغ سرخابی رنگ از داده‌های نوری و رادیویی ظاهر می‌شوند.

در این تصویر "خوشه پاندورا" (Pandora's Cluster) قابل مشاهده است علت نامگذاری این خوشه این بوده است که همه ساختارهای مختلف در آن یافت می‌شوند. این خوشه کهکشانی که با نام" آبل ۲۷۴۴" (Abell ۲۷۴۴) نیز شناخته می‌شود و حدود ۳.۵ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.

این تصویر، ترکیبی از داده‌های چند تلسکوپ است. نخست داده‌های اشعه ایکس "تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا" (Chandra X-ray Observatory) است. رصدخانه پرتو ایکس چاندرا یا تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا یک تلسکوپ فضایی ساخته شده به‌وسیله ناسا است که تمام فعالیت‌هایش در زمینه پرتو ایکس است.

در این تصویر هم چنین می‌توان گاز داغ آبی رنگ، داده‌های نوری" تلسکوپ سوبارو" (Subaru) و "تلسکوپ‌های وی ال تی" (Very Large Telescope) را در رنگ قرمز، سبز و آبی و داده‌های رادیویی رصد خانه ستاره شناسی" آرایه بسیار بزرگ" (Very Large Array) را در رنگ قرمز مشاهده کرد.

خوشه کهکشانی و تعدادی از گروه‌های شناخته شده آن‌ها، بزرگ‌ترین اجرام جهان هستند. یک خوشه کهکشانی از سه بخش تشکیل شده است؛ کهکشان‌هایی که دارای میلیاردها ستاره‌اند، گاز داغ بین کهکشان‌ها و ماده تاریک، ماده‌ای با هویتی مرموز که بیشترین جرم کهکشان را تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه