لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

پرواز آزمایشی فضاپیمای بوئینگ ماه آینده انجام می‌شود

نجوم بازدید 896

پرواز آزمایشی فضاپیمای بوئینگ ماه آینده انجام می‌شود

پرواز آزمایشی فضاپیمای بوئینگ ماه آینده انجام می‌شود

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، سفینه "استارلاینر" بوئینگ که تاکسی جدید فضانوردی بوئینگ در خدمت ناسا برای اعزام فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود برای اولین پرواز خود در ماه مارس آماده می‌شود.

سفینه "استارلاینر" بوئینگ با نام کامل "CST-100 Starliner" اولین پرواز آزمایشی خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماه آینده انجام خواهد داد و طی این مأموریت موسوم به "پرواز آزمایشی مداری"(Orbital Flight Test) این کپسول سوار بر موشک فضایی "اطلس وی"(Atlas V) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا پرتاب خواهد شد.

ناسا چندی پیش یک قرارداد رسمی با شرکت‌های اسپیس‌ایکس و بوئینگ برای انتقال فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی از خاک آمریکا به امضا رساند تا این دو شرکت سفینه‌هایی را بدین منظور طراحی کرده و بسازند.

این نخستین بار پس از توقف برنامه شاتل فضایی است که آژانس فضایی آمریکا یک بار دیگر فضانوردان خود را به تنهایی به فضا می‌فرستد.

البته شرکت فضایی خصوصی بوئینگ فضانوردان آمریکایی را با اولین پرواز آزمایشی "استارلاینر" در ماه آینده به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام نخواهد کرد.

پس از اینکه "استارلاینر" به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شود، یک فرود با چتر را آغاز خواهد کرد و در تگزاس فرود می‌آید.

"ماریبت دیویس" سخنگوی بوئینگ اعلام کرد که اگر پرواز آزمایشی طبق برنامه‌ریزی پیش رود، "استارلاینر" برای اولین بار فضانوردان را در ماه اوت به ایستگاه فضایی خواهد برد.

بوئینگ انجام پرواز آزمایشی را ابتدا برای ۲۷ اوت سال گذشته برنامه‌ریزی کرده بود، اما به دلیل وقوع خطا در آزمایش موتورها، آن را به تعویق انداخت.

"استارلاینر" قبلاً فرود با چتر را از محدوده بیرونی جو زمین با موفقیت به پایان رسانده است.

در عین حال، کپسول "دراگون"(Dragon) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس نیز یکی از دو تاکسی جدید فضایی است که براساس قرارداد ناسا در حال توسعه است تا آن هم کاری مشابه با "استارلاینر" را انجام دهد.

البته پرواز آزمایشی بدون سرنشین دراگون زودتر از استارلاینر و در ماه جاری انجام خواهد شد و سپس در ماه ژوئن با فضانوردان یک پرواز مجدد را تجربه خواهد کرد.

بوئینگ و اسپیس‌ایکس به عنوان اولین شرکت‌های فضایی خصوصی هستند که اقدام به ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی خواهند کرد.

لازم به ذکر است که قرارداد اعزام فضانوردان آمریکایی به همراه فضانوردان روس و ژاپنی به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط سفینه "سایوز" متعلق به روسیه بین آمریکا و روسیه در ماه آوریل به پایان می‌رسد.

انتهای پیام

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه